Bieszczady są atrakcyjne nie tylko latem, wiosną i jesienią. Ich walory coraz częściej wykorzystywane są również zimą. Wielu turystów zniechęconych trudnością przedzierania się przez wysokie zaspy, traci możliwość i zniechęca się do zobaczenia nietuzinkowych zimowych widoków. Zima zmienia oblicze gór, co staje się nie lada wyzwaniem nawet dla wytrawnych wędrowców.
Dlatego alternatywą są rakiety śnieżne, które gwarantują dotarcie do miejsc, których nie zdobędą inni. Łatwość obsługi i jakość sprzętu sprawią, że wyprawy na rakietach śnieżnych zapewniają niezapomniane ważenia, zarówno rodzinie podczas wycieczki z dziećmi jak i wytrawnemu piechurowi pokonującemu ambitne dystanse.
Wraz z coraz większą popularnością rakiet śnieżnych, coraz więcej ich modeli zaczęło być dostępnych dla entuzjastów zimowych wypraw. Istnieje kilka kryteriów podziału rakiet śnieżnych. Ze względu na rodzaj materiałów, z jakich zostały wykonane ramy, możemy wyróżnić: rakiety drewniane, ze stalową ramą oraz rakiety z ramą wykonaną z tworzyw sztucznych. Ponadto możemy wskazać trzy inne rodzaje rakiet śnieżnych ze względu na ich przeznaczenie: biegowe (małe i lekkie, przeznaczone do użytkowania na przygotowanych wcześniej trasach); rekreacyjne (nieco większe, przeznaczone do krótko i średniodystansowych spacerów), oraz górskie (do poruszania się po terenach górskich, długodystansowych wypraw i użytkowania poza wyznaczonymi szlakami).